Juozažolė
Šis augalas minimas net Biblijoje. Jis turi atsikosėjimą skatinančių, uždegimą malšinančių, sutraukiančių, žaizdų gijimą greitinančių savybių, aktyviai veikia protistus ir bakterijas. Juozažolių antpilą, kaip tonizuojančią priemonę, tinka gerti onkologiniams ligoniams. Daugelyje užsienio šalių juozažolių antpilai ir tinktūros vartojami kaip atsikosėjimą skatinanti priemonė sergant lėtiniais viršutinių kvėpavimo takų katarais (bronchitais, tracheitais, laringitais); bronchų astma, lėtiniais kolitais, kai vargina meteorizmas, vidurių užkietėjimas, sutrinka virškinimas; kaip kirmėles varanti priemonė. Tinka sergant anemija, neurozėmis, stenokardija, reumatu, kai kamuoja hiperhidrozė (per didelis prakaitavimas).
Išoriškai juozažolių preparatus galima naudoti sergant akių uždegimu, stomatitu, užkimus, kai skauda gerklę (skalavimams), juozažolių kompresai dedami ant sutrenkimų (greičiau pranyksta poodinis kraujo išsiliejimas) bei žaizdų, egzemų, opų.
Be to, šis augalas turi prakaitavimą mažinančių ir kosulį slopinančių savybių, todėl yra gana populiarus gydant plaučių ligas: krūtinės skausmus, tuberkuliozę, smarkų prakaitavimą. Juozažolės sušvelnina su moterų klimaksu susijusius negalavimus.
Šio augalo antpilai vartojami sergant lėtiniais skrandžio ir žarnyno uždegimais, jie reguliuoja virškinimo sutrikimus, puikiai skatina virškinimą ir slopina virškinamojo trakto lygiųjų raumenų spazmus. O kam šiais laikais pavyksta išvengti tokių negalavimų?! Todėl ir juozažolių preparatai naudingi beveik visiems.
-
Gėrimui. Žolės antpilas paruošiamas taip: 1-2 šaukštus juozažolių užpilti 200-
400 ml verdančio vandens, palaikyti termose ne mažiau kaip valandą, o sergantiems lėtinėmis ligomis geriau gerti antpilą, palaikytą termose per visą naktį. Rytą reikia perkošti, nuspausti. Gerti po 100 g šilto antpilo 20-30 minučių prieš valgį 3-4 kartus per dieną.
-
Jeigu sutrikęs virškinimas, organizmas nusilpęs, labai naudinga gerti antpilą,
pagamintą iš juozažolių ir raudonojo “Kagoro” ar “Kabernė” tipo vyno (dažniausiai 20 g žolės užpilama 200 ml vyno, palaikoma 3-5 dienas, geriama po 50 g 3 kartus per dieną prieš valgį ir valgio metu).
-
Spiritinis antpilas: 20 g žolės užpilti 100-200 g degtinės, palaikyti 7-10 dienų,
perkošti, žaliavą nuspausti, perfiltruoti. Gerti po 1 šaukštelį 2-3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Spiritinis antpilas tinka ir įtrynimams, kompresams.
-
Išoriniam naudojimui. Antpilas paruošiamas iš 2 šaukštelių žolės ir stiklinės
verdančio vandens. Užplikius palaikyti 30 minučių, kad pritrauktų. Naudoti skalavimams, praplovimams, kompresams.
-
Kulinarijoje. Juozažolių lapeliai ir jauni ūgliai (švieži ar džiovinti) nuo seno
naudojami kaip salotų, sriubų, mėsos ir daržovių patiekalų prieskonis. Atminkite, kad išdžiovinti ūgliai ilgai nepraranda kvapo, todėl juos galima laikyti tiesiog surištus į ryšelius ir pakabintus virtuvėje. Jais puikiausiai galite pakeisti įprastą arbatžolių arbatą.
Puoselėkite ir vartokite žoleles, tarp kurių užaugote!